Kupuj szybko bez zakładania konta!  

Poradnik dotyczący instalacji systemu wideodomofonowego

Strona główna  »  Artykuły  »  Poradnik dotyczący instalacji systemu wideodomofonowego


Poradnik dotyczący instalacji systemu wideodomofonowego

Dzięki swojej funkcjonalności oraz wysokiej skuteczności działania, wideodomofony są co raz częściej wykorzystywane przez klientów indywidualnych. Najczęściej wykorzystujemy je do domów jednorodzinnych, dzięki czemu możemy w łatwy sposób sterować furtką, bramą wjazdową oraz prowadzić rozmowy audio/wideo z osobami znajdującymi się przy panelu zewnętrznym. Nowoczesne urządzenia pracujące w sieci IP znacznie rozszerzają możliwości pracy, dzięki czemu możemy zarządzać naszym systemem z poziomu telefonu komórkowego, a także sterować automatyką budynkową. W ten sposób możemy znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. W tym artykule przygotowaliśmy dla Państwa kilka praktycznych informacji na temat prawidłowej instalacji systemu wideodomofonowego. 

Na co zwrócić uwagę?



Jeśli zdecydowaliśmy się na budowę systemu wideodomofonowego powinniśmy w pierwszej kolejności dokładnie zaplanować instalację. Pozwoli to nam określić miejsca, w których zostaną zamontowane urządzenia, ilość oraz długość przewodów niezbędnych do podłączenia systemu, a także wybrać sprzęt o parametrach i funkcjach odpowiadających naszym potrzebom. Skuteczność systemu jest zależna od prawidłowo przeprowadzonej instalacji oraz doborze właściwych przewodów. Wiadomo, że część instalacji będzie musiała zostać zamontowana na zewnątrz, z tego względu powinniśmy wykorzystać wytrzymałe przewody doziemne. Typowym przewodem wykorzystywanym do wideodomofonu jest kabel wielożyłowy żelowany, który posiada dodatkowy ekran z folii aluminiowej oraz powłokę z polietylenu. Grubość przewodu powinna być dostosowana do długość na jaką transmitowany będzie sygnał. 


Budowa przewodu wielożyłowego doziemnego 


Kabel musi zostać również odpowiednio przeprowadzony, między panelem zewnętrznym znajdującym się przy furtce, a wideomonitorem znajdującym się wewnątrz (ewentualnie kamery CCTV w przypadku rozbudowanego systemu). Kabel powinien zostać ułożony w ziemi na głębokości ok. 80 cm oraz 60 cm w przypadku układania kabla pod chodnikiem z płyt betonowych. Należy pamiętać, aby rów został podsypany kilkucentymetrową warstwą  piasku, na którym ułożymy przewód (przewód również należy przysypać piaskiem). Ok. 10 cm pod powierzchnią gruntu należy ułożyć folie ostrzegawczą, aby przez przypadek nie wykopać przewodu podczas prac ziemnych. Jeżeli w miejscu, w którym zaplanowaliśmy przeprowadzenie przewodu krzyżują się inne instalacje, np. energetyczne, kanalizacyjne lub wodociągowe, będziemy musieli wykonać przepusty. W tym wypadku odległość kabla znajdującego się przepuście od innej instalacji musi wynosić co najmniej 50 cm. 



Schemat instalacyjny 


W przypadku przeprowadzenia okablowania do wewnątrz domu, przewody powinny zostać ułożone pod tynkiem lub na wierzchu ściany. Kabel przechodzi wtedy przez ścianę zewnętrzną i prowadzi do piwnicy, gdzie zazwyczaj znajduje się tablica bezpiecznikowa. Przewód musi zostać przeprowadzony w przepuście, najlepiej z rury stalowej lub winidurowej.


Jeżeli pragniemy ograniczyć ilość niezbędnego okablowania powinniśmy zastanowić się nad wykorzystaniem urządzeń sieciowych, które do transmisji danych wykorzystują lokalną sieć Wi-Fi. W ten sposób zredukujemy ilość przewodów transmisyjnych (urządzenia muszą zostać podłączone do zasilania). Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest szeroka gama funkcji dostępnych z wykorzystaniem sieci internet. Użytkownik może swobodnie zarządzać instalacją z dowolnego miejsca za pomocą telefonu komórkowego, sterować furtką oraz automatyką budynkową, a także odbierać rozmowy.



Schemat ukazujący transmisję sygnału w systemie wideodomofonowym Wi-Fi